Dr. Mark Mobius: "Jako optimista máte vždy lepší pozici"

09.04.2013 14:21

 

Investorská legenda pro rozvíjející se trhy společnosti Franklin Templeton, Dr. Mark Mobius, zodpovídá v aktuálním vydání magazínu „FONDS professionell“ na otázky šéfredaktora Hanse Heusera a Detlefa Glow, vedoucího výzkumného centra pro střední, severní a východní Evropu v Lipperu.

Dr. Mark Mobius při rozhovoru s šéfredaktorem magazínu FONDS professionell, Hansem HeuseremŽádný jiný správce fondů není tak spojován s investováním do ekonomik rozvíjejících se trhů, jako právě Dr. Mark Mobius, portfolio manažer a výkonný ředitel   Templeton Emerging Markets Fund   u Franklin Templeton Investments. Ve světě rozvíjejících se trhů se pohybuje již téměř 40 let, kdy stále hledá slibné investiční možnosti. Dva novější přírůstky – Templeton Asian Smaller Companies Fund (asijské střední až malé společnosti) a Templeton Frontier Markets Fund (hraniční nerozvinuté trhy), oba spuštěny v říjnu 2008, tedy na vrcholu finanční krize, mají navzdory všeobecné neochotě investorů v tehdejší době již více než 550 milionů amerických dolarů, respektive 1,3 miliard dolarů, vznikajících při objemu. Frontier Markets Fund je tedy již tak velký jako nejznámější fond Marka Mobia, spuštěný v roce 1991, Templeton Emerging Markets fond, jehož objem je také 1,3 miliardy amerických dolarů.

Investorům se vyplatilo Marku Mobiu dlouhodobě důvěřovat, protože pokud vydrželi i v období let 2010 a 2011, kdy rozvíjející se trhy prodělaly celkový pokles, měli nakonec lepší výsledky, než většina ostatních investorů. Fond Asian Smaller Companies jako jediný ve srovnání se skupinou podobných fondů v průběhu tří let překonal index a zanechal ostatní fondy za sebou. Minulý rok potěšil investory ještě více. Oba fondy, které mají v portfoliu akcie asijských společností a fondy hraničních nerozvinutých ekonomik přesvědčily silným dvouciferným výnosem 36 a 24 procent.Šéfredaktor magazínu FONDS professionell, Hans Heuser využil přítomnosti Marka Mobia na letošním zasedání kongresu FONDS professionell v Mannheimu a společně s Detlefem Glow, vedoucím výzkumného centra pro severní a východní Evropu, mu položili pár otázek.


Hans Heuser: Pane Mobie, v roce 2008 jste zahájil provoz fondu Templeton Frontier Markets, který už nyní dosahuje objemu fondu Templeton Emerging Markets, který byl spuštěn před více než dvaceti lety. Čemu připisujete takový obrovský zájem o tento fond?

Mark Mobius: Existuje řada důvodů pro tento velmi pozitivní vývoj. Takzvané hraniční nerozvinuté trhy – Frontier Markets, do kterých investujeme, jsou rozvíjejícími se trhy (Emerging Markets) budoucnosti. Jejich ekonomický růst a rozvoj potenciálu je obrovský, zvláště pokud současný trend politických a ekonomických reforem bude pokračovat. Navíc, tyto země mají velice dobré finanční a hospodářské podmínky. Mnohé z těchto ekonomik rostou výrazně rychleji, než jak je tomu u průmyslově vyspělých zemí a v mnoha případech mají i mnohem zdravější státní financování.

Detlef Glow: Ale když se podíváte na posledních 15 let, tak investoři do rozvíjejících se ekonomik museli často podstoupit zkoušku trpělivosti. V průběhu obtížných období jste museli spravovat portfolio vašich fondů. Je něco, o čem si myslíte, že jste v minulosti mohli udělat lépe?

Mark Mobius: Samozřejmě retrospektivní zhodnocení je vždy snadné, museli bychom koupit v daném okamžiku na určitém trhu určité akcie, nebo určité akcie prodat. Ale pochybuji, že bychom se v daném okamžiku chovali naprosto odlišně, a to vzhledem k povaze trhů, které nabízí aktivní investování. Často jako fondový manažer cítím, že v určité chvíli by bylo dobré vstoupit, nebo vystoupit z určité ekonomiky, ale situace na trzích a likvidita, která je ten okamžik daná, to činí nemožným. A abych byl upřímný, již mnohokrát bylo prokázáno, že je někdy mnohem moudřejší být trpělivý a nepouštět se do krátkodobých zbrklých pohybů na trhu. Jako optimista je člověk vždy v lepší pozici.


Hans Heuser: Jak to myslíte?

Mark Mobius: Pokud jsme internalizováni, pak ze zkušeností víme, že býčí trhy trvají mnohem déle, než trhy medvědí, které mají obvykle jen krátkého trvání. A toto jednoduché pravidlo značí, že člověk je jako optimista v mnohem lepší pozici, protože pravděpodobnost, že jste ve stoupajícím trhu, je mnohem větší než pravděpodobnost, že jste na trhu sestupném. Pokud k tomu všemu máte ještě šťastnou ruku a vaše investice je vázána na klesajícím trhu, který má dostatečnou likviditu, pak byste měli tento čas využít pro další investice.

 

Ing. Lenka Jachanová

Zdroj: www.fondsprofessionell.at

 

Ohledně investování do světových ekonomik i v malých částkách nás neváhejte kontaktovat zde.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Mark Mobius: Proč jsem spustil fond Afrika

Proč se v otázce investic vyplatí věřit profesionálům

Dr. Mark Mobius zodpovídá na otázky ohledně investování do rozvíjejících se trhů

Thajsko: země plná úsměvů

Investice do Afriky: mylné představy a realita

Franklin Templeton - fondová společnost roku

Dr. Mark Mobius byl zvolen fondovým manažerem pro rok 2013

 

 

Diskusní téma: Dr. Mark Mobius: "Jako optimista máte vždy lepší pozici“

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek